Permanentní make-up (neboli mikropigmentace) je metoda, při které se vpravují elektrickou jehlou do horní vrstvy pokožky barevné pigmenty. Pigmentace se provádí při místním znecitlivění kvalitními povrchovými anestetiky, které se aplikují i v průběhu tetování. 

Barva zůstane v kůži 1 - 2 roky. Po 2 letech se doporučuje tetování obnovit. Barva se postupně vytrácí. Důležitou roli hraje i věk. Čím jste starší, tím déle vám permanentní make-up vydrží. Pleť mladších žen se rychleji obnovuje, lymfatický systém likviduje barvivo mnohem rychleji. Je také důležité si uvědomit, že světlejší barva bude vyžadovat opětovnou aplikaci PM dříve, než tmavá. Vláskové obočí vydrží vždy kratší dobu, než plné! V mastné a citlivé kůži vydrží PM kratší dobu než v kůži bezproblémové a suché.

Pokud se rozhodnete pro PM sledujte hygienu na pracovišti. Na každého zákazníka MUSÍ být použita nová –sterilní jehla, čisté rukavice a ostatní jednorázové pomůcky, pokud se tak neděje, nenechte si PM udělat! PM může provádět pouze kosmetička, nebo zdravotnický pracovník. Nutné je také estetické cítění osoby, která PMU provádí. POZOR si taky dejte při podezřele nízké ceně ( nekvalitní čínské pigmenty, tetovací barvy které nejsou určené pro permanentní makeup - modré obočí, nekvalitní tetovací strojek, špatné zastaralé metody.... a další) někde se ta nízká cena musí projevit. 

Permanentní make-up nenahrazuje výrazné líčení, je pro ně jenom podkladem. MĚLY BY JSTE VYPADAT PŘIROZENĚ! Pokud máte chuť na výraznější obočí, či výraznější oční linku, než je pemanentní makeup, můžete si jej bez problému dokreslit. Je také možné chloupky obočí stále dobarvovat. NA PRVNÍ POHLED BY NEMĚLO JÍT POZNAT, ŽE MÁTE OBOČÍ, LINKU, ČI RTY TETOVANÉ! 

Nutností každého zájemce o permanentní make-up je vyplnění dotazníku o zdravotním stavu, uvedení roku narození a podepsání souhlasu se zákrokem. 

 
 
 
Oči –linky:  

Kontura pro zvýraznění oka je vedena v řasovém oblouku, čímž se dosáhne dojmu hustších a tmavších řas. Linka se může udělat tenká, nebo silnější pro ženy, které se výrazněji malují. Po tetování očí se udělá mírný otok, který do dvou dnů zmizí. Po tetování očí není dovoleno do zhojení používat řasenku (cca týden) !! Nikdy se u permanentního makeupu nespojuje horní a dolní linka ve vnějším koutku !! Kůže ve vnějším koutku je hodně jemná, hrozí tzv. migrace pigmentu. Barva se může rozlít do pokoží. Oční linky se nedoporučují ani u tzv. papírové kůže, nebo při červených žilkách na očním víčku. 

Obočí: 

Míchají se různé odstíny hnědé pro co nejpřirozenější vzhled obočí. Při mikropigmentaci se nepoužívá černý pigment. Obočí by časem získalo namodralý či nazelenalý nádech. PM obočí je dvoufázový proces, 2. fáze = korekce. Na korekci se doladí barva a malé nedostatky. Korekci doporučuji i z toho důvodu, že se pigment v kůži navrství, tudíž i déle vydrží.

Vláskové obočí - chybějící chloupky v obočí se dokreslují vláskovou metodou Micro nebo Nano jehličkou. Není vhodné pro mastnou pleť, v mastné pleti se vlásky rozpíjí a pigmentace nevydrží tak dlouho. Tahle metoda je vhodnější pro suchou, či starší pleť.

Pudrové obočí - pudrové obočí vypadá jako dokreslené stínem, je jemné, nepůsobí tak tvrdě, jako plné obočí, je výraznější, než vláskování . Vhodné pro suchou i mastnou pleť.

Plné obočí - klasická metoda tetování obočí, plné, syté obočí, nejvýraznější metoda 

 

Rty: 

Nevýraznou linii rtů lze doplnit co nejpřirozenější barvou, možno sjednotit tvar rtů. Pokud trpíte na opary,  preventivně si nechte u obvodního lékaře předepsat Herpesin v tabletkách a začněte užívat 1 den před aplikací PM. Rty je taky vhodné cca 2 dny před aplikací natírat antivirotickou mastí Zovirax, Herpesin, atd.  Aplikace PM do rtu může opary vyvolat! Po tetování rtů se doporučuje užívání Riboflavinu (vit. B2)  ve větších dávkách. Barva rtů se tetuje několikrát tmavší, rty zesvětlají až o 50-80%. 

ODSTRANĚNÍ ŠPATNĚ PROVEDENÉHO PERMANENTNÍHO MAKEUPU:
odstranění tetování

Odstranění permanentního makeupu se provádí podobně jako když se tetuje, místo se natře anestetickým krémem, poté se vtetuje speciální roztok, který nežádoucí pigment odplaví a zesvětlí. Tahle metoda odstranění jde použít jen na permanentní makeup obočí a rtů, nelze tím odstranit klasické tetování a oční linky. Po 6-8-mi týdnech lze na místo udělat nový permanentní makeup. Odstranění i s působením anestetika trvá cca 1 hodinu. Výsledky jsou viditelné už po prvním sezení, pro úplné odstranění je potřeba udělat sezení dvě-tři.

 

Před provedením permanentního makeupu, nutno přečíst a dodržovat:

 • nevystavujte pokožku před nadměrně slunci, nenavštěvujte cca 3 dny před PMU solárium, pokožka může být podrážděná, citlivá

 • 24 hod. před tetováním nepijte žádný alkohol !!! – ředí krev a zvyšuje krevní tlak, místo aplikace poté může více krvácet, vpravovaný pigment se vyplavuje, může to způsobit bledší barvu. Nedoporučuji ani pití kávy tesně před tetováním.

 • pokud trpíte onemocněním např. silná cukrovka, vysoký krevní tlak, epilepsie, hemofilie, užíváte-li léky na ředění krve (warfarin!), konzultujte aplikaci PMU se svým lékařem. Pokud jste nemocné, užíváte antibiotika, máte rýmu, zánět spojivek, virózu, průjem, OPAR, aplikaci PMU zrušte !!!!! 

 • přijdte na tetování najezené!! v dobré psychické pohodě !! pokud máte ,,plačtivé,, období, nechoďte na tetování očních linek ! přijďte vyspaná, ne hned po noční, přijďte v pohodlném oblečení

 • při tetování očních linek přijdte předem odlíčená, ideálně 12 hodin před, oko musí být odpočaté! Nepoužívejte 24hod. před tetováním mastný krém, vazelínu apod.  Při PMU obočí a rtů si vemte s sebou rtěnku nebo tužku, kterou běžně používáte, at vidím na jakou barvu jste zvyklá

 • pokud máte permanentní prodloužení řas, je nutné je před tetováním sundat, přes řasy se špatně tetuje, během aplikace očních linek o ně můžete přijít !! Barva může i hůře chytnout

 • nechoďte na PMU tešně před nějakou Vaší důležitou akcí (oslavou, svatbou...), PMU je týden výrazný !!

 • pokud nosíte kontaktní čočky, je nutné je před aplikací očních linek sundat, přijďte v brýlích !!

 • vyhněte se aplikace v době menstruace, PM může více bolet. Pokud jste těhotné, vyčkejte s PMU až po porodu, šestinedělí a kojení ! 

 • na aplikaci PMU přijďte bez dětí !!! Pokud nemáte hlídání, PMU zrušte !! Pokud máte dospělý doprovod, ideální je aby počkal venku, pokud chce být u tetování, nesmí narušovat průběh, mluvit, atd... Při PMU je potřeba maximální klid a koncentrace. 

Péče po:

 • 4-6 dnů po aplikaci bude barva o 30-50% tmavší než vybraný odstín (rty až o 70% tmavší), po vyloupání stroupků barva zesvětlá, během procesu hojení (cca 28dní) ještě změní svou výraznost. 

 • v den a následující den, aplikace očních linek a rtů, může být mírný otok kolem pigmentovaného místa 

 • po aplikaci udržovat pigmentované místo v čistotě a suchu, nepoužívat na pigmentované místo líčidla!!! ani jiné kosmetické přípravky, v případě očních linek nepoužíváme do zhojení řasenku!!!

 • na místech kde byl aplikován pigment se vytváří malé stroupky, nestrhávejte stroupky násilím, počkejte, až se začnou samy odlupovat, při hojení může tetované místo svědit – neškrábejte to!

 • z hygienických důvodu není doporučeno cca týden chodit do bazénu, sauny, minimálně 14dní po se nesmí na přímé slunce ! 

 • místo po aplikaci ošetřovat podle instrukcí, které vám sdělím po aplikaci!! Dodržováním instrukcí si sami chráníte svůj permanentní makeup !

 • KOREKCE se provádí nejdříve za 1 měsíc, nejpozději do 3 měsíců! 

 • fotografie níže jsou z průběhu hojení permanentního makeupu obočí, autor obrázku Joanna Bieszczad